ahmetmisbah-demircan

Ahmet Misbah Demircan

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı

Katarından hiç ayrılmaz turna kuşu. Özgürlüğe sevdalıdır. Bir o kadar da yoldaşına sadık. Yalnız kalmaktansa bırakır suya kendini. Birlikte olmak yaşamın tadıdır çünkü. Birlikte olmak özgürlüğün adıdır.
Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin sembolü olan Turna kuşu bize bir olmayı, birlikte olmayı öğretir yeniden. farklı coğrafyalarda yer edinmiş olsak da ortak kültür mirasında  buluşmamızı anlatır.
Ulu bilge Korkut Ata’nın dizi dibinde büyüyen çocuklardan olamasak da onun misyonuyla yetişenler olarak bu davanın devamlılığını sağlamayı boynumuza borç bildik. Aile birliğini önemsedik, sevgi, dürüstlük, saygı etrafında buluştuk, cesareti kuşandık onun hikayelerini okurken.   Onurlu olmayı, dayanışmayı, vatanseverliği, cömertliği ve merhameti yeniden öğrendik ve nesillerimiz de öğrensin istedik. Dede Korkut Hikâyelerinin gelenekten geleceğe, dünden bugüne, dilden edebiyata kaynaklık ediyor olması bizler için paha biçilmez bir değerdir .  O sadece Oğuz Türklerinin sesi olarak kalmamış günümüz gençlerinin kendini gerçekleştirmesinde de ayna rolünü üstlenmiştir.
Bu festival o yüzden adını Bilge Korkut Ata’dan alıyor.  Sezai Karakoç bilge insanları ne güzel tarif etmiştir:  “Bilge insanlar, bir yol üzeredirler. Yalnızdırlar bu yürüyüşte, çoğu zaman bir başına; ama onurludurlar, ama gururlu, ama vakur. Almayı bilmezler, vermeye meyyaldirler. Hayatlarını kutlu bir davaya vakfetmişlerdir. Bu duruş, onların en büyük sermayesidir.”
Yol üzere olanlardan aldığımız cesaretle nesillerimize kültürel miras bırakabilme ümidiyle bizler de yola koyulduk. Bu yolculukta tarihsel birlikteliğin bize kattığı güçle Türk Dünyası arasında mevcut olan ortak kültür ve medeniyet mirasını dikkate alarak, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma yaklaşımı içinde olduk.
 Bilgi, görgü ve karşılıklı deneyimlerden yararlanarak, dil, inanç, tarih için geleceğimize köprüler kurmak öncelikli hedefimiz oldu. Kültür-sanat alanında sinemanın birleştirici gücüne inanarak Uluslararası alanda da birliği sağlamak, Türk dünyasını meydana getiren ülkeler arasında sinema işbirliğini ele almak ve ortak bir sinema dili oluşturmak hedeflerimiz arasında yerini aldı.
Türk ülkeleri ve toplulukları arasında ortak sinema üretiminin ve sinema eserlerinin dolaşımının önünü açmak amacıyla hayata geçirilen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin hayırlara vesile olmasını diliyor emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.