mehmetnuriersoy

Mehmet Nuri Ersoy

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, uzaklardaki bir çağrının bize yansıyan yanıdır. Unutmayalım diye turna kuşunun kanat çırpışlarında kendini hatırlatır. Bir olmaya davettir. Değerlerimize sahip çıkmanın, Türk Dünyası ile kültürel alanda buluşmanın, Türk milletleri adına yeni şeyler söylemenin zamanının çoktan geldiğinin habercisidir bu festival.
Büyük devletler kuran konar göçer Türklerin kahramanlık hikayelerini yaşatarak sonraki kuşaklara anlatan bir bilgedir Korkut Ata. Dün, bugün yaşayan ve gelecekte de yaşayacak bu yüce şahsiyetin adının bu festival vesilesiyle yeniden yaşatılıyor olması da ayrıca Türk Dünyası adına onur vericidir. Temel bir iletişim stratejisi olarak sinema hatırlatmak ve anlatmak misyonunu üstlenerek sürekli kendini yenilemektedir.
Türk milletinin yüzyıllar önceki akli ve vicdani hassasiyetlerini günümüze kadar taşıyan Korkut Ata millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen nesillerin mihmandarı olmuştur. Mazisini koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını ve milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan nesillerin Korkut Ata gibi önderlerinin izinde yol yürümesi bizim haklı gururumuz olacaktır.  Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali bu anlamda bizim için büyük önem taşıyor.
Ülkelerin birlikteliğini ortaya koyması açısından, geleceğin insani değerlerinin güçlenmesi ve sürdürülebilmesinde evrensel ortak kimliği taşıyor olmamız çok kıymetli. Türk Cumhuriyetleri Devletlerinin katılımı ile festival uluslararası bir düzeye ulaşmış oldu. Gönülden kurulan bağ kültürel alanda da tesis edilirken, kültür ve sanatın birleştirici özelliği ile  aynı medeniyet temelinde herkesin buluşmasına zemin hazırlandı.
Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali Türk cumhuriyetleri ve topluluklarından uzun metrajlı-konulu ve belgesel filmlerin yarışacağı ilk ve tek film festivali olarak onur vesilemiz oldu.
Türk dünyası sinemasından yarışma ve yarışma dışı bölümleriyle toplamda 40 dolayında en seçme filmin festival seyircisiyle buluşacak olması sinema kültürünün korunmasında ve uluslararası bir sinema dilinin oluşmasında olumlu yönde katkılar sunacaktır.
Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali ile  atılan bu adımın gelecek nesiller için bir bellek işlevi görmesini ümit ediyor, ülkemizde sinema sanatının bu birikim ve kaynaktan da beslenebilmesine katkıda bulunulacağına inanıyorum.
Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.