Eksik Hatıralar

Film Story

2015, Azerbaycan-Beyaz Rusya, 90 dk., Renkli, Azerbaycan Türkçesi-Rusça
2015, Azerbaijan-Belarus, 90 min., Color

 

Yönetmen / Director : İlhan Caferov
Senaryo / Script: Konstantin Vorobyov, Yaver Rzayev
Görüntü Yön. / Cinematography : Nadir Mehdiyev
Müzik / Music : Polad Bülbüloğlu
Oyuncular / Cast : Behruz Vagifoğlu, Mihail Kaminskiy, Georgi Tsaava, Gülzar Gurbanova, Andrey Milyuhin, Zurab Nijaradze
Yapımcı / Producer : Müşfig Hetemov

 

İkinci Dünya Savaşı sırasında Doğu Cephesinde Alman ordusuna karşı Kızılordu saflarında Brest Kalesinde savaşmış bir Azerbaycan askeri, elli yıl sonra Ermeni işgalcilerine karşı memleketi Karabağ’ı korumak için yine cephe önünde çarpışmaktadır. Karabağ’da Ermeni ordusunda görevli olarak savaşan Rus askeri Yüzbaşı Vanya, bir çatışma sırasında keskin nişancı silahıyla tek başına çarpışan bir ihtiyar askeri öldürür. Ama yanında bulduğu günlüğünden, öldürdüğü kişinin İkinci Dünya Savaşı sırasında babasıyla birlikte omuz omza savaştığını öğrenir.  Bundan sonra Vanya için yapması gereken tek bir iş vardır: Ne pahasına olursa olsun, yaşlı askerin cesedini Azerbaycan ordusuna teslim etmek.  Filmde, 1990’lı yıllarda yaşanan Karabağ Savaşı bir Rus subayının gözünden anlatılıyor. 

 

An Azerbaijani soldier who fought in the Red Army o defend the Brest castle against the Germans during the World War II, fights now against the Armenian invaders to defend his country Karabagh. Russian Captain Vanya who fights in the Armenian army in Karabagh, kills an old soldier who fights alone with his sniper gun. While inquiring his diary, Vanya notices that the old soldier had fought with his father shoulder to shoulder during the World War II. Vanya should accomplish a sole duty from then on: to take the corpse of the old soldier to the Azerbaijani army, by every measure. The film conveys the events during the invasion of Karabagh in the 1990s through the eyes of a Russian officer.