Mucit

Film Story

2020, Macaristan, 120 dk., Renkli, Macarca
2020, Hungary, 120 min., Color, Hungarian

 

  • Yönetmen/Director : Bence Gyöngyössy
  • Senaryo/Script : Bence Gyöngyössy, Barna Kabay, Katalin Petényi
  • Görüntü Yönetmeni/Cinematography : Sandor Csukas
  • Müzik/Music : Adam Balazs
  • Oyuncular/Cast : Sczabolcs Bede-Fazekas, Aniko Für, Tibor Gaspar, Andras Hathazi, kata Huszarik
  • Yapımcı/Producer : Barna Kabay

 

1960’lar ve 70’ler arasında Komünist rejimle mücadelesinde araştırmacı József Béres’in kaderi hakkında biyografik bir drama. Yüksek bir gerilim anlatımıyla Béres damlasının başlangıç süreci ve bilim adamının devam eden denemeleri filmin ilk yarısında gözlemlenir.
Film, araştırmacı Dr. József Béres’in dramatik kaderini ve mücadelelerini ve Béres Drop’un doğuşunun ilginç hikayesini dinamik bir kurguyla sunuyor. Araştırmacının güç mücadelesini duygusal, heyecan verici sahnelerde takip ederken, aynı zamanda 1960’lar ve 1970’lerdeki Macaristan’a, (işlemeyen) sosyalizme ve o dönemde bir bütün olarak topluma nüfuz eden yalanlar ve entrikalara ilişkin nesnel bir bakış sunar.

 

A biographical drama about the fate of researcher József Béres in his struggle with the Communist regime between the 1960s and 70s. The initial process of the Béres drop and the continuing trials of the scientist are observed in the first half of the film, with a high tension narrative.
The film presents the dramatic fate and struggles of Dr. József Béres and the intriguing story of the birth of the Béres Drop in a dynamic editing. While tracing the researcher’s power struggle in emotional, exciting scenes, it also offers an objective look at Hungary in the 1960s and 1970s, the (non-functioning) socialism, and the lies and intrigues that permeated society as a whole at the time.