Necef Oğlan

Film Story

2020, Türkmenistan, 105 dk., Renkli
2020, Turkmenistan, 105 min., Color

 

  • Yönetmen / Director: Vepa (Vefa) İşanguliyev
  • Senaryo / Script : Govşutgeldi Danatarov
  • Yapımcı / Producer : Oğuzhan “Türkmenfilm” Birleşiği
  • Görüntü Yön. / Cinematography : Nurmuhammed Borjakov
  • Müzik / Music : Omar Igamov
  • Oyuncular / Cast : Mekan Amanov, Söhbet Annamuradov, Bayramtaç Hojamamedova, Dövlet Hanmammedov, Oraz Amangeldiyev, Çariyar Seyitliyev

 

Ünlü Türkmen halk destanı Necef Oğlan’dan sinemaya uyarlanan filmin konusu, bahşı (aşık)ların hayatıyla ilgili olaylardır. Bahşı olmak için ustasının yanında eğitim gören Necef adındaki bir gencin serüvenlerini anlatan filmde, ortak Türk kültürüne ait pek çok unsura yer veriliyor.
Türkmenistan’daki diğer bahşılar gibi Necef de, cesareti ve yiğitliğinin yanında aklını ve zekâsını en iyi şekilde kullanan bir âşığı, müzisyen ve doğaçlama deyişler söyleyebilen bir halk sanatçısıdır. 

 

The subject of the film which is an adaptation of ainvolves 
Adapted from the famous Turkmen folk epic Necef Oğlan to the cinema, the subject of the film is about the life of a certain bahshi (troubadour). The film, which tells about the adventures of a young man named Necef, who was educated by his master to be a bahshi, features many elements of common Turkish culture.
Like other bahshis in Turkmenistan, Necef is a troubadour who uses his mind and intelligence in the best way besides his courage and bravery, a musician and a folk artist who can recite improvized phrases.