Şambala

Film Story

2020, Kırgızistan, 86 dk., Renkli, Kırgız Türkçesi
2020, Kyrgyzstan, 86 min., Color

 

  • Yönetmen-Senaryo / Director-Script : Artıkpay Suyundukov
  • Yapımcı / Producer : Tolomuş Okeyev Kırgızfilm Stüdyosu
  • Görüntü Yön. / Cinematography : Akjol Bekbolotov, Murat Aliyev
  • Müzik / Music : Murzali Jeenbayev
  • Oyuncular / Cast : Artur Amanaliyev, Nasreddin Dubaşev, Talant Apyev, Djamila Sydykbaeva, Taalaykan Abazova, Nazbiyke Aydarova

 

Şambala filmi, Cengiz Aytmatov tarafından yazılmış olan “Beyaz Gemi” adlı romana dayanmaktadır.
Dağlar arasında kaybolmuş bir orman boyunda, yaşlı bir adamla yaşlı bir kadın ve kadının kızıyla kocası ataerkil bir hayat sürmektedirler. Dört yetişkin ve ihtiyar adamın torunu olan Şambala adında yedi yaşındaki torundan müteşekkil olan kendine has bir aile modelidir. “Şam” Kırgız Türkçesinde “mum”, “bala” ise “çocuk” anlamına gelmektedir. Böylece mana olarak “mum çocuk” veya “ışık saçan çocuk” olarak da anlaşılabilir. Şambala, ciddi şekilde kadim peri masalına inanmaktadır—en son yavru bebeği hasımlarından kurtararak sütüyle besleyen Geyik Ana efsanesi. İnsanların Geyiği öldürmesinin üzerinden uzunca bir zaman geçmesi gerçeğine rağmen, çocuk hala birgün onun yakınlara bir yere döneceğine inanmaktadır. 

 

The film, Shambala, based on the novel “White Ship” written by Chingiz Aitmatov.
On a forest cordon, lost high in the mountains, an old man with an old woman and an old man’s daughter with a husband live in a patriarchal way of life. It is a peculiar model of society – four adults and the fifth is the seven year old grandson of the oldman, named Shambala. “Sham”, in Kyrgyz language means “candle”, and “bala” means “a little boy”. That is, literally “boy candle” or “a boy emitting glow”. Shambala firmly believes in the ancient fairy tale – the myth about Mother Deer, who saved the last baby of their kinship from its enemies and fed it with her milk. Despite the fact that over time people have killed Deer, the boy believes and looking forward that someday it will still return to their edges.