Yunus’un İzinde

Film Story

2018, Türkiye, Renkli, 44 dk.
2018, Turkey, Color, 44 min.

 

Yönetmen / Director: Necdet Tok
Senaryo / Director: Ömer Miraç Tunç
Yapımcı / Producer : Halk Film Ltd. Şti.
Müzik / Music : Gökhan Tamir

 

Allah aşkı ve Peygamber sevgisiyle dolu olan Yunus Emre, Anadolu’da doğdu (1238) ve vefat etti (1321), ruhu bütün dünyada yaşamaktadır. Yunus Emre, sadece Türkler için değil, dünya için evrensel bir Türk şairidir. Katında dil, din, milliyet farkı gözetilmez. Yunus Emre
şiirlerini yürekten ve içten Türkçe yazmış ve söylemiş, sekiz asırdır o deyiş Türkçe sevdalılarının rehberi olmuştur. Yunus Emre kişilere ve olaylara hep gönül gözüyle bakmış ve öyle dile getirmiştir. Yunus Emre’nin Türkiye’nin çeşitli il, ilçe ve köylerinde bulunan kabir ve makamlarını gelecek nesillere bir belge sunmak için araştırıp bulduk ve bu belgeseli hazırladık.

 

Yunus Emre, who was full of love of God and the Prophet, was born in 1238 and died in 1321. However, his soul has been living all over the world. He is a Turkish poet , not just fort the Turks but also for all the people. He addressed all kinds of people without language, religion and race discrimination. Yunus Emre wrote and recited all of his poems in sincerity. He has been leading the lovers of the Turkish language for eight centuries. He acknowledged every issue related to life with the eyes of love.
We searched Yunus Emre’s graves and tombs which are located in different cities, towns and villages in order to leave evidences to the next generations, and produced  this documentary.
2018 was the 780th year of Yunus Emre’s birth anniversary, and 2021 will be the year of his 700th death anniversary.